Meer dan 1.700 Palestijnse gezondheidswerkers werden vermoord. Ziekenhuizen gebombardeerd. Ambulances beschoten. Artsen gearresteerd en gemarteld. Wat zich sinds oktober 2023 in Gaza afspeelt, is niet alleen een humanitaire catastrofe, maar ook een ongeziene aanval op het recht op gezondheid.
Toch blijft de Israeli Medical Association (IMA), de officiële vertegenwoordiger van Israëlische artsen binnen de World Medical Association (WMA), hierover zwijgen. Voor ons, als lid van het People's Health Movement (PHM), is dat onaanvaardbaar.
Daarom lanceerden PHM en partnerorganisaties wereldwijd de campagne End Medical Complicity. Met deze campagne roepen we de internationale medische gemeenschap op om verantwoordelijkheid te nemen en de Israeli Medical Association te schorsen uit de World Medical Association.
Gezondheidszorg als doelwit
Internationale experts en VN-rapporteurs spreken over een doelbewuste vernietiging van het Palestijnse gezondheidssysteem. Het gaat niet alleen om schade door oorlog, maar om een systematische aanval op ziekenhuizen, gezondheidscentra, ambulances en gezondheidswerkers. Sommigen noemen dit zelfs medicide: het vernietigen van gezondheidszorg als oorlogswapen.
Voor Viva Salud is dit geen abstract debat. Via onze Palestijnse partnerorganisatie AWDA volgen we dagelijks de situatie op het terrein. Ondanks bombardementen, belegeringen en een chronisch tekort aan medische voorraden blijven hun gezondheidswerkers levens redden en gemeenschappen ondersteunen. Hun moed en vastberadenheid tonen wat gezondheidszorg werkelijk betekent: zorg dragen voor mensen, zelfs onder de meest onmenselijke omstandigheden.
Medische ethiek geldt voor iedereen
Van World Medical Association baseert zich op fundamentele ethische principes, vastgelegd in onder andere de Verklaringen van Genève en Tokio. Die verplichten artsen en medische organisaties om medische neutraliteit te verdedigen, patiënten te beschermen en zich uit te spreken tegen foltering, mishandeling en aanvallen op gezondheidszorg.
Volgens de campagne heeft de Israeli Medical Association gefaald in die verantwoordelijkheid. Niet alleen door te zwijgen over ernstige schendingen van medische neutraliteit, maar ook door gedurende jaren geen betekenisvolle actie te ondernemen tegen het geweld dat Palestijnse gezondheidswerkers en patiënten treft.
Voor ons is de vraag eenvoudig: wat betekent medische ethiek als ze niet wordt toegepast wanneer gezondheidswerkers worden gedood en ziekenhuizen worden vernietigd?
Een historische kans
Van 7 tot 10 oktober 2026 komt de World Medical Association samen in Rotterdam voor haar Algemene Vergadering. Dat moment biedt een unieke kans voor de internationale medische gemeenschap om een duidelijk signaal te geven: medische instellingen die fundamentele ethische principes niet respecteren, kunnen niet zomaar verder functioneren alsof er niets aan de hand is.
Daarom bouwen we de komende maanden samen met gezondheidswerkers, vakbonden, studenten, middenveldorganisaties en internationale partners de druk op. We doen dat via sensibilisering, publieke acties en een internationale petitie.
Neutraliteit is geen excuus
Wanneer ziekenhuizen doelwit worden, wanneer ambulances worden beschoten en wanneer gezondheidswerkers hun leven verliezen terwijl ze patiënten verzorgen, volstaat het niet om toe te kijken.
Solidariteit betekent ook verantwoordelijkheid eisen. Van regeringen, van internationale instellingen en van organisaties die geacht worden medische ethiek te verdedigen.
Met End Medical Complicity vragen we de medische wereld om niet langer weg te kijken. Want zwijgen tegenover onrecht is geen neutraliteit. Het is medeplichtigheid.