Medicijnen voor het Volk zet zich al decennia in voor betaalbare medicijnen en een toegankelijk gezondheidszorgsysteem. Tijdens de pandemie hebben ze weer laten zien hoe sterk ze zijn. Op dit moment voert de organisatie actie om het coronavaccin in handen van de overheid te krijgen. We hebben Janneke Ronse, de voorzitter, geïnterviewd.
Médecine pour le Peuple heeft tijdens de pandemie heel wat acties ondernomen. Wat waren Wat zijn zijn sterke punten?
« Geneeskunde voor het Volk (MPLP) strijdt al 50 jaar voor een betaalbaar en voor iedereen toegankelijk gezondheidszorgsysteem. In onze 11 medische centra kunnen patiënten zonder geld naar een dokter gaan. Vanaf het begin van de pandemie hebben we ons volledig ingezet op het terrein. We hebben onze medische huizen snel getraind in de specifieke maatregelen rond het coronavirus. We belden onze patiënten op om te vragen of ze hulp nodig hadden. MPLP kwam ook in actie toen de overheid geen beschermingsmateriaal kon leveren. We hebben geld uit onze eigen budgetten gehaald om andere eerstelijnsorganisaties te steunen die geen beschermingsmateriaal hadden.
In het begin deden we heel veel aan testen. Er werd te weinig getest, terwijl we wisten dat dit een cruciale pijler was om de pandemie in te dammen. We hebben testcentra opgezet en die uitgebreid naar verzorgingstehuizen, omdat de regering aarzelde om de bevolking op grote schaal te testen. We hebben ook ons eigen systeem voor contactopsporing opgezet. We geloven niet in gecentraliseerd contactonderzoek door commerciële callcenters. Die wekken geen vertrouwen, komen vaak te laat en geven verkeerde informatie door.
In onze medische centra hoorden we vaak verhalen over de onveiligheid op de werkvloer. Sommige patiënten die positief testten, dachten dat ze op het werk besmet waren geraakt. We hebben verschillende positieve gevallen in verband kunnen brengen met een bepaald bedrijf. Daarom richten we ons in onze medische centra op het achterhalen van de bron van de besmetting. We kunnen dus stellen dat noch de autoriteiten, noch de werkgevers hun verantwoordelijkheid ten opzichte van de mensen hebben genomen. Op dit moment zetten we ons in om het vaccin voor iedereen over de hele wereld toegankelijk te maken. Dat is wat we doen met de campagne ‘Geen winst op de pandemie’. »
Waarom MPLP steunt ze het Europese burgerinitiatief ‘Geen’ pwinst op de ppandemie?
«Médecine pour le Peuple heeft als missie om gezondheid een recht voor iedereen te maken. We proberen dat op verschillende manieren voor elkaar te krijgen. We willen medicijnen tegen het coronavirus tot een universeel publiek goed maken. Net zoals bij het poliovaccin. Dat kwam zonder patent op de markt en is niet gekaapt door de farmaceutische industrie. Een van onze artsen, Anne Delespaul, is trouwens een van de initiatiefnemers van het Europese burgerinitiatief. We vinden het belangrijk om op Europees niveau te werken om druk uit te oefenen op de Europese Commissie.
Big Pharma heeft met overheidsgeld vaccins tegen het coronavirus ontwikkeld. Er is echter geen enkele transparantie over de aankoopvoorwaarden en de prijzen. Alles gebeurt achter de schermen. Daardoor hebben ze de volledige controle over de productie, de prijzen en de distributie van de vaccins. Als organisatie steunen we de oproep om de octrooien op vaccins en behandelingen tegen het coronavirus op te heffen. Dit is nodig om de productie van vaccins en medicijnen te versnellen en ervoor te zorgen dat iedereen er toegang toe heeft.»
Concreetnou ja, dathoe MPLP Draagt ze bij aan het burgerinitiatief?
«Eerst hebben we het campagnemateriaal uitgedeeld aan onze patiënten, vrijwilligers, sympathisanten en partners. We hebben voorlichtingsbijeenkomsten georganiseerd over hoe belangrijk het is dat het vaccin bij het publiek terechtkomt.
In onze praktijken verzamelen we dagelijks handtekeningen: bij de receptie, in de wachtkamers, tijdens de consulten en via de telefoon. We proberen mensen op straat aan te spreken, bijvoorbeeld bij de vaccinatiecentra, en vertellen ze over onze campagnes. Het is indrukwekkend om te zien hoe positief de reacties zijn. Bijna iedereen tekent. Het is zo oneerlijk dat iedereen onder druk moet leven omdat de aandeelhouders van de grote farmaceutische bedrijven winst willen maken.»
De strijd voor betaalbare medicijnen maakt deel uit van de geschiedenis van MPLP. Hoe komt dat?
«We zetten ons al tientallen jaren in voor een ander medicijnbeleid. Een beleid dat uitgaat van de behoeften van de bevolking en niet van de winstjacht van de multinationals. Zo zijn we met 600 patiënten naar Nederland gegaan om medicijnen tegen de «kiwi-prijs» te kopen. Mensen waren boos toen ze het prijsverschil zagen. Samen met de PTB hebben we een wetsvoorstel ingediend om de toepassing van de kiwi-model In België: dankzij overheidssubsidies zouden we flinke prijsdalingen kunnen realiseren. Zowel de patiënten als de sociale zekerheid zouden daar baat bij hebben. Onlangs heeft de Rekenkamer hierover een positief advies uitgebracht.
Daarna hebben we actie gevoerd tegen de prijsstijging van antibiotica en maagzuurremmers. Of van het medicijn Zolgensma voor baby Pia. Ondanks de miljarden euro’s aan overheidsinvesteringen zijn het de farmaceutische bedrijven die het eindresultaat in handen hebben. Veel van onze patiënten vinden dat schandalig. Belgen betalen 20% van hun zorgkosten uit eigen zak. Een groot deel daarvan gaat naar medicijnen. Bovendien wordt de sociale zekerheid collectief gefinancierd, wat weer veel geld oplevert voor de farmaceutische industrie. Mensen zijn bereid veel te betalen voor hun gezondheid en maken er misbruik van: het is «geld of leven». We zouden dat geld beter kunnen investeren in zorgpersoneel of de vergoeding van psychologische zorg, bijvoorbeeld.»
Geneeskunde voor het volk trekt met zijn campagnes zowel patiënten als zorgpersoneel aan. Waarom is het zo belangrijk om de bevolking te mobiliseren?
«Op initiatief van de PTB wil MPLP de problemen op het gebied van gezondheid bij de wortel aanpakken. Veel mensen worden ziek door de slechte staat van hun woning, onzekere arbeidsomstandigheden, onzekerheid over hun baan en/of financiële problemen. Deze problemen kun je niet oplossen in een dokterspraktijk. Ze komen voort uit onze samenleving. We streven naar een samenleving waarin gezondheid een recht is, zonder voorwaarden of drempels. Maar dat lukt ons niet in ons eentje. We hebben de steun van de bevolking nodig. Daarom zoeken we samen met onze patiënten naar oplossingen en manieren om actie te ondernemen. Dat noemen we empowerment: samen met mensen vechten voor onze rechten, want samen staan we sterker.»
Lees ook
Over hetzelfde onderwerp vind je nog meer artikelen en interviews op onze site:
- Een onafhankelijk onderzoek naar de coronavirus pandemie wijst met de vinger naar Europa
- De pandemie is nog niet voorbij. Laten we het veranderen!
- Minister De Croo, maak van het vaccin een publiek goed
- Positieve besmetting van de vakbeweging, interview met M-A Gilot, CNE
- Had COVAX er maar voor gekozen om het monopolie van Big Pharma te doorbreken, interview met expert Prasanna Paligram van PHM
- Het Westen geïsoleerd over het opheffen van patenten – een interview met Marc Botenga, lid van het Europees Parlement