Op 5 december zijn zo’n 10.000 activisten uit de gezondheidszorg in zes provincies van het land de straat opgegaan voor een grote schoonmaakactie.
Samen optreden tegen een ziekte-uitbraak
Oma Tshibola, die actief is bij onze partnerorganisatie Étoile du Sud in Kinshasa, legt uit: “Deze actie is bedoeld om de bevolking, maar vooral de lokale autoriteiten, bewust te maken van hoe belangrijk schone straten zijn voor de gezondheid van iedereen. Overal rondslingerend afval, verstopte riolen, vervuilde grond: dat alles vormt een broedplaats voor allerlei ziektes. Plassen stilstaand water op onverharde of slecht onderhouden wegen trekken muggen aan die malaria of andere besmettelijke ziektes verspreiden. Elk jaar kost dat heel wat levens.”
De wijkleiders zijn niet bang om de handen uit de mouwen te steken
Vrijwilligers van gezondheidscomités en jongerengroepen hebben het goede voorbeeld gegeven, onder andere in Goma, Kindu, Bukavu, Butembo, Kisangani, Kinshasa en Lubumbashi. Mamie Tshibola: “We zijn de straten afgestruind om ze schoon te maken en hebben de mensen van deur tot deur geïnformeerd. Om de aandacht van de lokale autoriteiten te trekken, hebben we de straatleiders erbij betrokken, zodat we via hen de wijkleiders en burgemeesters konden bereiken. Dat is belangrijk, want het is de taak van de autoriteiten om te zorgen voor openbare netheid. Ondertussen hebben we het heft zelf in handen genomen om te laten zien dat het nodig is.”

Een geslaagde actie
- Er deden 9595 vrijwilligers (waarvan 3294 vrouwen) mee
- Er waren 108 lokale en provinciale overheden bij betrokken
- 950 mensen hebben zich aangesloten bij Mondas, de nationale beweging voor het recht op gezondheidszorg


